مهدی جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی  اظهارداشت: زرشک یکی از محصولات مهم و مزیت دار استان است.

افزایش قیمت زرشک تازه دستاورد جشنواره ملی 

وی با اشاره به اینکه سال گذشته جشنواره ملی زرشک توسط سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد که دستاوردهای خوبی داشت، تصریح کرد: سال گذشته قبل از برگزاری جشنواره زرشک، قیمت هر کیلو زرشک تازه‌ی شاخه‌ای ۸ تا ۹ هزار تومان بود که اکنون قیمت آن ۴ برابر شده هر چند هنوز این قیمت کم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: کف قیمتی که برای زرشک امسال پیش بینی شده بالای ۳۰ هزار تومان است.

جعفری با اشاره به اینکه و در حال پیگیری هستیم تا مصوبه‌ای را از هیئت وزیران مبنی بر اینکه اگر قیمت خرید زرشک تازه کمتر از این مبلغ شد دولت ورود پیدا کند بگیریم، اضافه کرد: با خرید زرشک توسط دولت جلوی ضرر و زیانی که به کشاورزان وارد می شود گرفته شود.

راه‌اندازی شهرک تخصصی زرشک

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از تکمیل شدن مرحله اول شهرک تخصصی زرشک در سربیشه خبر داد و افزود: برای افتتاح  این مرحله منتظر حضور وزیر جهاد کشاورزی در استان هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه ساخت این شهرک در سربیشه به طور کامل برعهده بخش خصوصی است،  افزود: میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در راستای اجرای این پروژه تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.

جعفری به بزرگترین شهرک بارگاهی زرشک خاورمیانه در منطقه افین خراسان جنوبی اشاره کرد و ادامه داد:  تمام قطعات این شهرک به متقاضیان واگذار شده اما به دلیل پرداخت نشدن تسهیلات ساخت، هنوز هیچ عملیات ساختی در این قطعات صورت نگرفته است.

وی در ادامه گفت: میزان اعتبار تسهیلات سازمان جهاد کشاورزی استان از محل تبصره ۱۸ امسال بسیار کم است و در همین خصوص استانداری اعلام آمادگی کرد تا از محل تبصره ۱۶ این اعتبار را تأمین کند.

همچنین در جلساتی که با بنیاد برکت در تهران برگزار شده قول دادند که ۵۰۰ فقره وام ۱۵۰ میلیون تومانی به زرشک کاران برای ساخت بارگاه زرشکی در افین و زهان پرداخت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در این راستا همه پرونده‌ها تشکیل شده، ولی هنوز هیچ کدام منجر به پرداخت نشده است، تصریح کرد: از بنیاد برکت و ستاد اجرایی خواسته می شود تا امر پرداخت تسهیلات را تسهیل و تسریع کنند.

عملی نشدن بورس زرشک

جعفری یکی از گام های مثبت در حوزه زرشک را بورس این محصول دانست و افزود: برنامه بورس عناب به وزارت اقتصاد دارایی رفته، اقناع سازی‌ها انجام شده، مرکز آن در مالک اشتر خوسف مشخص و مجوز‌ها گرفته شده که به زودی راه اندازی می‌شود، اما بورس زرشک هنوز عملی نشده است.

وی ادامه داد: مراحل بورس زرشک در حال طی شدن است اما، چون گرفتن مجوز بورس کار راحتی نیست یک سلسله مراتب بسیار طولانی در وزارتخانه دارد که باید پیگیری شده و در نهایت به سازمان خصوصی‌سازی ارسال و مجوز‌ها صادر شود بنابراین هنوز این امور صورت نگرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به بحث گردشگری کشاورزی اشاره و خاطرنشان کرد: گردشگری کشاورزی یکی از اصولی بوده که به آن پایبندیم و هم اکنون هم تور‌هایی به استان می‌آیند و بحث گردشگری در استان دارد اتفاق می‌افتد و امسال در قالب جشنواره زرشک هم یک سری تور‌هایی را تدارک دیده‌ایم.

سید حسن رضوی، مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه ایجاد صنایع کاربردی در زمینه غذایی و دارویی برای محصول زرشک می‌تواند علاوه بر استفاده بهینه از این محصول مهم زمینه سودآوری بیشتر تولید کنندگان را ایجاد کند، افزود: راه اندازی بورس زرشک می تواند در ثبات قیمت و تاثیرگذاری مستقیم بر بازار زرشک به نفع تولید کنندگان تاثیر گذار باشد.

وی ادامه داد: همچنین با راه اندازی بورس زرشک می‌توان محصول با کیفیت و با درجه بندی استاندارد روانه بازار کرد که این مهم به دلیل استفاده برخی سود جویان در بازار موجب بی اعتمادی خریداران زرشک شده است.

وی یادآور شد: موضوع ایجاد و راه اندازی بارگاه های بهداشتی برای خشک کردن زرشک در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی بوده و با جدیت و دغدغه زیادی در حال پیگیری است که نتایج مهم و تاثیر گذاری داشته و ظرفیت بالایی بارگاه بهداشتی و استاندارد در سال های اخیر بر ظرفیت بارگاه های استان افزوده شده است.

نوشته و خبر نگار :حامد عارفی نیا و ا.حسن پور