سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: بین افزایش اطلاع‌رسانی با کاهش حجم خسارت‌های ناشی از بحران ارتباط مستقیم وجود دارد و برای استفاده از امکانات دستگاه‌های دیگر باید قبل از بروز فصل بارندگی، نیازها بررسی شود.

ناصر خوش خبر روز شنبه در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان خراسان جنوبی افزود: هرچه میزان آگاهی‌بخشی‌ها و اطلاع‌رسانی‌ها قبل از بروز شرایط بحرانی بیشتر باشد، مطمئنا مردم برای مواجهه با موقعیت پیش آمده آمادگی بیشتری دارند و در نتیجه حجم خسارت‌هایی که رقم می‌خورد، کمتر خواهد بود.

وی تاکید کرد: فرمانداران به عنوان مدیریت عالی هر شهرستان و دستگاه‌های اجرایی به فراخور وظیفه و جامعه هدفی که دارند، باید نسبت به اطلاع‌رسانی درخصوص شرایط بحرانی اقدام کنند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: از ظرفیت رسانه‌ها و صدا و سیما در این شرایط باید به نحو مقتضی استفاده شود.

وی متذکر شد: ضمن آمادگی کامل برای مقابله با شرایط بحرانی پیش بینی شده باید کاری کنیم که به محض بروز هر اتفاق، در محل حادثه حضور داشته باشیم و دستگاه‌ها با هماهنگی و هم‌افزایی از تجهیزات، امکانات و ماشین آلات در اختیار خود برای کمک به یکدیگر استفاده کنند.

خوش خبر گفت: برای استفاده از امکانات دستگاه‌های دیگر باید قبل از بروز فصل بارندگی، نیازها بررسی و با امکان‌سنجی لازم، هماهنگی انجام شود.

وی به تشریح مصوبات این جلسه پرداخت و گفت: همه دستگاه‌های خدمات‌رسان از جمله هلال احمر، اورژانس، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید در حالت آماده‌باش کامل باشند و راهدارخانه‌ها هم با تامین امکانات و تجهیزات لازم برای استقرار و پذیرایی از مردم آماده باشند.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: فرمانداران، پیش بینی لازم برای اسکان و استقرار اضطراری افراد حادثه دیده به ویژه در مناطق پربارش را داشته باشند و توزیع پایگاه‌های امدادی به گونه‌ای باشد که همه مناطق به سرعت پوشش داده شوند.

وی افزود: جهاد کشاورزی نیز باید به منظور کاهش خسارت به مرغداری‌ها، گلخانه‌ها، مزارع، باغات، دامداری‌ها و دامپروری‌ها، به جامعه هدف خود اطلاع‌رسانی کند.

با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر نفوذ توده هوای ناپایدار به جو استان، از اواخر وقت امروز (شنبه)، سامانه بارشی از فردا در خراسان جنوبی فعال خواهد شد و احتمال وقوع بارندگی‌های رگباری شدید و همچنین جاری شدن روان آب در بازه زمانی بعد از ظهر شنبه ۱۵ آذر تا صبح سه‌شنبه ۱۸ آذر در این استان وجود دارد.

همچنین در برخی نقاط جاری شدن روان آب و آبگرفتگی معابر عمومی قابل پیش بینی است.

اطلاع‌رسانی به مسافران، روستاییان، کشاورزان، دامداران و عشایر استان همچنین بازدید مسیل‌ها، کانال‌ها و نقاط سیل خیز شهری و روستایی از جمله مواردی است که طی چند روز گذشته در دستور کار ستادهای بحران شهرستان‌ها قرار گرفته است.