🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: سند راهبردهای علمی و فرهنگی رونقِ جهش تولید در استان، به عنوان بستری فرهنگی، نگاه استان به مقوله تولید را روشن می کند.
ملانوری با بیان این مطلب در جلسه شورای فرهنگ عمومی خاطرنشان کرد: با ایجاد این دید در جامعه، تکلیف دستگاه ها و وظیفه مردم در قبال تولید کنندگان و در راستای تحقق شعار جهش تولید مشخص می شود.
🔹وی با تأکید بر این که شعارهایی که به تدبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برای عناوین سال تعیین می شوند، بازه زمانی ندارد، تصریح نمود: اگر چه سال تمام می شود، اما شعارها به عنوان راهبردهایی همیشگی، در دستور کار قرار دارند.
🔹به گفته وی؛ موضوع جهش تولید نیز همیشگی است و باید به صورت مستمر و مداوم در برنامه ها وجود داشته باشد.
🔹استاندار متذکر شد: مهمترین گام بعد از تدوین این سند و ابلاغ آن به حوزه های مختلف، این است که دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی در زمینه تحقق اهداف این سند تلاش کنند.
🔹ملانوری گفت: دستگاه ها مکلفند، گزارش اقدامات خود را در راستای تحقق این سند، به دبیرخانه گزارش نمایند تا در جلسات بعدی شورای فرهنگ عمومی ارائه گردد.
🔹وی ادامه داد: تمامی دستگاه های اجرایی و نهادها می بایست طرح های فرهنگی مرتبط با حوزه کاری خود را نیز به دبیرخانه ارائه نمایند تا در دستور کار شورا قرار گیرد.

🔹به گفته وی؛ برای مثال اگر قرار است فرهنگ ترافیک در جامعه ارتقاء یابد، لازم است دستگاه های مختلف از جمله شهرداری، آموزش و پرورش، سپاه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی و… به کمک هم بیایند و هر کس در حد بضاعت و وظیفه خود اقداماتی انجام دهد تا منجر به ارتقاء فرهنگ ترافیک و رانندگی در استان شود.
🔹استاندار، حمایت از تولید را از دیگر اهداف این سند برشمرد و گفت: به دستگاه های اجرایی تکلیف شده تا ساز و کارهای قانونی و بومی را در این زمینه تعریف کنند.
🔹ملانوری ادامه داد: برای مثال در بحث توزیع ماسک، تکلیف بر برگزاری مناقصه بود که با همفکری دانشگاه علوم پزشکی، راهکار قانونی برای انجام این کار، تعیین شد.
🔹وی با تأکید بر این که واحدهای داخل استان در حالی به تولید ماسک استاندارد می پردازند که ماسک های غیر استاندارد دیگر مناطق در مراکز مختلف، عرضه می شوند.
🔹استاندار متذکر شد: به جهت حمایت از واحدهای تولیدی داخل استان، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان صنعت، معدن و تجارت مکلف شدند نسبت به جمع آوری ماسک های غیر استاندارد از سطح مراکز عرضه اقدام نمایند و ماسک مورد نیاز از واحدهای تولیدی داخل استان که به تولید ماسک استاندارد می پردازند، تأمین گردد.
ملانوری تصریح نمود: در حال حاضر ماسک استاندارد مورد نیاز استان از واحدهای تولیدی داخلی و با قیمت هزار تومان عرضه می گردد.
🔹وی تأکید کرد: در پروژه‌های عمرانی دستگاه های اجرایی نیز باید مواد و مصالح تولیدی استان استفاده شود، مگر این که کالای لازم با کیفیت مورد نظر در داخل استان تولیدی نداشته باشد.
🔹به گفته وی؛ کیفیت کالا، تولید بموقع و قیمت رقابتی مناسب، سه اصل اساسی است که واحدهای تولیدی باید به آن توجه داشته باشند.
🔹استاندار در ادامه به سفر معاون وزیر علوم به استان اشاره کرد و گفت: در این سفر، دو اتفاق رقم خورد، یکی یکپارچه سازی مدیریت دانشگاه های خراسان جنوبی و تعیین رئیس دانشگاه بیرجند به عنوان رئیس جامع دانشگاه های استان بود که به جهت اهمیت موضوع و تأثیری که در مدیریت دانشگاه ها دارد، شایسته است.

🔹ملانوری ادامه داد: اتفاق دوم، تغییر ساختار برخی دانشگاه های استان بود که این موضوع را به صلاح استان نمی دانیم و با این تصمیم مخالفت کرده ایم.
🔹وی با اشاره به این که این اقدام بدون هماهنگی با استان صورت گرفته، تأکید کرد: تمامی دستگاه ها موظف هستند، در زمان دعوت از مسئولان ملی، مطالب و موضوعات مرتبط را با استانداری هماهنگ کنند تا ما به جهت مدیریت موضوع، بدانیم قرار است درخصوص چه مواردی بحث و گفتگو شود.
🔹شایان ذکر است؛ در این جلسه که به ریاست نماینده ولی فقیه در استان و با حضور کلیه اعضا برگزار شد، سیاست های سند راهبردهای علمی و فرهنگی رونقِ جهش تولید در استان مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.