سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: غرفه خراسان جنوبی در نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۴ با حضور پررنگ شخصیت‌ها، رسانه‌های خارجی و گروه‌های تجاری همراه بوده است.

مهدی جعفری  افزود: با افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) حضور شخصیت‌ها، رسانه‌های خارجی و گروه‌های تجاری را در غرفه استان داشتیم.

وی با اشاره به حضور وزیر کشور در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۴ و ارائه توضیحاتی درخصوص زنجیره‌های ارزش استان، گفت: معاون اقتصادی وزیر کشور، معاونین وزرای جهاد کشاورزی و صمت و مدیران کل مرتبط وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز از غرفه استان در این نمایشگاه بازدید کردند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین در دومین روز نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۴ شخصیت‌هایی از اتاق‌های مشترک ایران، چین، ترکمنستان و گروه‌های تجاری از امارات، ترکیه، کانادا، ترکمنستان، قرقیزستان و افغانستان را در غرفه استان خراسان جنوبی داشتیم.

وی افزود: جلسات بازاریابی “بی تو بی” هم با حضور سرمایه‌ گذاران در حوزه‌های زنجیره‌های ارزش و ظرفیت‌های استان برگزار شد.

جعفری گفت: همچنین از شبکه العالم و سایر رسانه‌ها ارتباطاتی برقرار شد تا فعالیت‌های استان خراسان جنوبی در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۴ را به نمایش بگذارند.

وی انجام ۲ مصاحبه با وزارت خارجه درباره طرح تکام (توانمندهای کارآفرینی با تمرکز بر روستا و عشایر) و مهاجرت معکوس روستاییان، کلیت نمایشگاه، زنجیره‌های ارزش، هدف از حضور خراسان جنوبی در نمایشگاه همچنین ارتباط موثر با شبکه خاوران برای اطلاع‌ رسانی به مردم استان را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد. ‌

 

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی افزود: از ۲ روز گذشته که نمایشگاه افتتاح شد، نشست‌های دو جانبه بین بخش خصوصی خراسان جنوبی و دیگر استان‌ها برگزار شده که نتایج امیدوار کننده ای به همراه داشته است.

وی گفت: نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) فرصت مناسبی برای عرضه و معرفی ظرفیت‌های استان به ویژه سه زنجیره ارزش گوهرسنگ‌ها، زرشک و بنتونیت است.

جعفری بیان کرد: ۱۱۰ فرصت اقتصادی خراسان جنوبی در قالب کتابی به ۲ زبان زنده دنیا ترجمه شده و در اختیار سرمایه‌گذاران و تجار قرار می‌گیرد،  زنجیره‌های ارزش استان (گوهرسنگ‌ها، زرشک و بنتونیت) هم به پنج زبان ترجمه شده‌اند.

 

وی با اشاره به اینکه برای کتاب‌های فرصت‌های سرمایه‌گذاری و زنجیره‌های ارزش استان بارکد – رمزینه – تعریف شده است، افزود: این رمزینه‌ها دسترسی افراد به اطلاعات کامل و جامع درخصوص ظرفیت‌های خراسان جنوبی را تسهیل می‌کند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: ۴۰ شرکت سرمایه‌گذاری در حوزه زنجیره‌های ارزش و ۶۰ هیات تجاری از خراسان جنوبی در این نمایشگاه حضور دارند.

ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (IRAN EXPO ۲۰۲۴) به عنوان بزرگ‌ترین رویداد صادراتی کشور با پیش‌بینی بازدید بیش از ۲ هزار تاجر و بازرگان خارجی از ۱۱۹ کشور جهان، هشتم اردیبهشت‌ ماه در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گشایش یافت و تا دوازدهم اردیبهشت ادامه دارد.

ظرفیت‌های معدنی، صنایع دستی، گردشگری و کشاورزی در پاویون خراسان جنوبی مستقر در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۴ ارائه می‌شود و هدف اصلی از حضور استان در این نمایشگاه، تمرکز بر ۲ زنجیره ارزش زرشک و گوهرسنگ‌ها اعلام شده است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور