استاندار خراسان جنوبی گفت: بنا به سیاست‌های ستاد توسعه خاوران، جلب مشارکت مردم برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های اقتصادی استان در اولویت بوده و این زمینه اکنون فراهم است.

 حمید ملانوری در نشست تخصصی با مدیرعامل شرکت کویر تایر اظهار داشت: شرایط برای سرمایه‌گذاری مردم در طرح‌های توسعه‌ای کویر تایر به ویژه واحد تولید استیل کورد فراهم است.

وی افزود: کویر تایر یکی از معدود صنایع بزرگ استان است که طی این سال‌ها سهم بسزایی در اشتغال منطقه داشته است.

استاندار خراسان جنوبی نقطه قوت این مجموعه اقتصادی را مشارکت مردم در راه‌اندازی آن عنوان کرد و گفت: صنایعی مثل کویر تایر در رونق استان نقش بسزایی دارند.

وی با اشاره به برنامه‌های کویر تایر در توسعه واحدهای تولیدی زیرمجموعه این شرکت در استان افزود: ایجاد و راه‌اندازی واحد تولیدی استیل کورد، موفقیت بزرگی برای کارخانه کویر تایر محسوب می‌شود.

ملانوری اظهار داشت: کمک به تامین مواد اولیه تایرهای تمام رادیال سیمی و کم شدن میزان وابستگی کشور به تامین این مواد در قالب واردات، بسیار ارزشمند است.

وی گفت: افزایش تولید تایرهای تمام رادیال سیمی ویژه خودروهای سنگین، یکی از نتایج این سرمایه‌گذاری است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه شرکت کویر تایر باید نحوه سرمایه‌گذاری مردم در این طرح را اطلاع‌رسانی کند گفت: مردم می‌توانند به اندازه بضاعت و توان خود از سهام این کارخانه بخرند و در اجرای این طرح تولیدی مهم مشارکت کنند.

وی بیان کرد: ایجاد درآمد پایدار با توجه به بازار فروش مهیای محصولات تولیدی این کارخانه از مهمترین مولفه‌هایی است که باعث اصرار ما به مشارکت و سرمایه‌گذاری مردم شده است.

ملانوری اظهار امیدواری کرد: با مشارکت و سرمایه‌گذاری مردم در ایجاد چنین طرح‌هایی هرچه سریعتر شاهد توسعه پایدار، همه‌جانبه و متوازن استان خراسان جنوبی باشیم.

مدیرعامل شرکت کویر تایر نیز در این نشست گزارش جامعی از وضعیت تولید در این کارخانه ارائه کرد و از طرح‌های توسعه‌ای در دست اقدام این شرکت گفت.

سید محمدحسین زینلی افزود: افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت موجود، احداث کارخانه استیل کورد، راه‌اندازی واحد تولیدی ۵۰ هزار تنی تایرهای معدنی، ساختمانی، اتوبوسی و کامیونی و نیز ایجاد نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی از جمله برنامه‌های توسعه‌ای شرکت کویر تایر است.

وی با بیان اینکه کلنگ احداث کارخانه تولید استیل کورد در تیر ماه به زمین زده می‌شود گفت: نحوه واگذاری سهام این کارخانه به بخش خصوصی به‌ویژه مردم، به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

هجدهم اردیبهشت امسال سه تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولید لاستیک، روغن لانولین و صنایع چوب با ارزش ۸۴۰ میلیارد تومان به عنوان نخستین ثمرات ستاد توسعه خاوران بین استاندار خراسان جنوبی و سرمایه‌گذاران طرح‌ها در محل استانداری امضا و مبادله شد.

طرح تولید استیل کورد با سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۱۵۰ نفر با مشارکت شرکت کویر تایر زیر مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری امید وابسته به بانک سپه امضا و اعلام شد با توجه به اینکه تشریفات قانونی این طرح در حال انجام است به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود و دوره سرمایه‌گذاری یک ساله است.

با توجه به توجیه اقتصادی که طرح استیل کورد در صنعت لاستیک‌سازی دارد، شرکت سرمایه‌گذاری امید تمایل داشت کل طرح را سرمایه‌گذاری کند اما از آنجایی که ستاد توسعه خاوران به دنبال ترغیب مردم برای مشارکت در سرمایه‌گذاری و طرح‌های اقتصادی است، زمینه سرمایه‌گذاری مردم خراسان جنوبی در این طرح فراهم شده است.