استاندار خراسان جنوبی گفت: اعتبارات باید با نظر فرمانداران به عنوان رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه شهرستان توزیع شود و مدیران کل باید در این زمینه تابع فرمانداران باشند.

حمید ملانوری در نشست فرمانداران استان اظهار داشت: نظر فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی از شاخص‌ها و موضوعات تاثیرگذار در توزیع اعتبارات است.

وی افزود: فرمانداران باید در طول سال با مدیران کل در ارتباط باشند تا هماهنگی‌های لازم برای نحوه توزیع اعتبارات به درستی صورت گیرد.

استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: به همت همه حوزه‌های متولی به ویژه فرمانداران به عنوان رؤسای ستاد انتخابات شهرستان‌ها، انتخابات ۲۸ خرداد به نحو شایسته‌ای برگزار شد و مشارکت ۷۴.۳ درصدی مردم استان را به همراه داشت.

وی اظهار داشت: کسب رتبه اول استان به لحاظ مشارکت در انتخابات، نشان دهنده هوشیاری مردم و توجه آنها به تاثیر انتخابات در آینده است.

ملانوری در ادامه از پیگیری‌هایی که برای جذب نیروی مورد نیاز بخشداری‌های استان صورت گرفته است، سخن گفت و افزود: براساس موافقت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان امور اداری و استخدامی، حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نیرو برای حضور در بخشداری‌ها جذب می‌شوند.

وی گفت: برای این موضوع از ظرفیت دهیاران تحصیلکرده، جوان، موفق و باتجربه نیز می‌توان استفاده کرد.

وی از دو سرفصل اعتباری ویژه گفت که در پیگیری‌های مرکز محقق شده است و افزود: با توجه به اینکه حدود ۱۳ پروژه ورزشی با پیشرفت ۷۵ تا ۸۰ درصد در سطح استان داریم، طی دیداری با وزیر ورزش و جوانان مقرر شد، مبلغ ۳۰ میلیارد تومان به استان اختصاص یابد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: احتمال افزایش این مبلغ تا ۳۵ میلیارد تومان وجود دارد.

وی گفت: برای جبران خسارت سیل سال ۹۹ نیز مصوبه دولت را برای تامین مبلغ ۳۰ میلیارد تومان اخذ کردیم و در دیدار با رییس سازمان برنامه و بودجه، تخصیص صد درصدی آن را مطالبه کردیم که با نظر موافق دکتر نوبخت همراه شد.

ملانوری با اشاره به آغاز به کار دولت سیزدهم و شوراهای اسلامی ششم از ۱۴ مرداد افزود: دقت نظر شوراها در انتخابات شهرداران و دهیاران توانمند، متخصص و باانگیزه در توسعه هر منطقه بسیار تأثیرگذار است.

وی تاکید کرد: ما به عنوان نمایندگان دولت مکلف هستیم تا آخرین لحظه حضور در پست خدمتی خود، انجام وظیفه کنیم.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه ما مسوولیم و تکلیف داریم گفت: چه بسا آخرین اقدامات ما در لحظات پایانی خدمت، تاثیر و نتیجه ماندگاری به همراه داشته باشد.

وی افزود: فرمانداران مکلفند، فضای مدیریتی شهرستان‌ها را به گونه‌ای پیش ببرند که در صورت بروز هر گونه تغییر و تحولی با چالش مواجه نشوند.

ملانوری به تشریح نتایج ستاد توسعه خاوران پرداخت و گفت: دو تفاهم‌نامه به مبلغ هزار میلیارد تومان برای امضا در جلسه امروز ستاد آماده شده بود که یک مورد آن به جهت لغو پرواز و نرسیدن سرمایه‌گذار به جلسه، از دستور کار خارج شد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات ستاد توسعه خاوران، اقبال ملی را به همراه داشته است گفت: با این هزار میلیارد تومان، حجم تفاهم‌نامه‌های ستاد توسعه خاوران در مجموع به ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: مبلغ تعهد شده سرمایه‌گذاران در استان در قالب مسوولیت اجتماعی نیز مبلغ ۵۰ میلیارد تومان است.

وی اظهار داشت: ستاد توسعه خاوران، راه خود را باز کرده است و با قوت و قدرت به کار خود ادامه می‌دهد.

گردهمایی فرمانداران استان امروز با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز برگزار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: این جلسه با محوریت موضوع توزیع اعتبارات تملک دارایی برگزار شد که در توزیع آن باید به برخی نکات توجه شود.

ناصر خوش خبر به سفرهای شهرستانی استاندار اشاره کرد و افزود: یکی از مواردی که در توزیع اعتبارات تملک دارایی باید به آن توجه شود، پیگیری سیاست‌های نماینده عالی دولت در شهرستان‌ها است که باید به این سیاست‌ها پاسخ داده شود.

وی با اشاره به در پیش رو بودن هفته دولت گفت: از هفته دولت باید به عنوان ویترین و نمایشگاه خدمات دولتمردان استفاده کرد.

معاون استاندار خراسان جنوبی بر ضرورت اولویت‌بندی پروژه‌ها تاکید کرد و گفت: از آنجا که برخی پروژه‌ها از دید مطالبه‌گری مردم از اهمیت بیشتری برخوردار است، باید به آنها توجه بیشتری شود.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه از لحاظ زمانی دولت در حال انتقال است اما با توجه به نقش پروژه‌ها در ایجاد امید در مردم و اقناع‌سازی آنان، تکمیل آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه در فصل توزیع اعتبارات قرار داریم باید در توزیع آن الزامات قانونی مد نظر قرار گیرد.

محمد فرهادی افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مصوبات را با قانون تطبیق می‌دهد و در صورت مغایرت آنها را برگشت خواهد داد.

وی تصریح کرد: این برگشت مصوبات شامل موافقت‌نامه پروژه‌ها نیز می‌شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: با تاکید دولت و نماینده عالی دولت در استان در توزیع اعتبارت باید پروژه‌هایی که از پیشرفت فیزیکی بالاتری برخوردار است در اولویت قرار گیرد تا اقدامات دولتمردان در هفته دولت برای مردم اطلاع‌رسانی شود.

وی توجه ویژه به خشکسالی را در توزیع اعتبارات مهم برشمرد و گفت: با توجه به خشکسالی بی‌سابقه  اخیر و هدررفت ۴۰ درصدی در برخی مناطق، موضوع آبرسانی سیار و اصلاح شبکه‌های فرسوده آب باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

فرهادی اظهار داشت: در توزیع اعتبارات، مصوبات سفرهای استاندار به شهرستان‌های استان نیز باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی افزود: در توزیع اعتبارات باید مصوبات کارگروه‌ها، مدیریت بهینه پسماند شهری و روستایی نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی ماهیت برخی پروژه‌ها را استانی و ملی دانست و گفت: برخی پروژه‌ها فراتر از ظرفیت اعتباری شهرستان بوده و مثل پروژه انتقال خون و مرز ماهیرود ماهیت ملی یا استانی دارد لذا نباید در قالب اعتبارات شهرستانی به آنها نگاه کرد.