مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌ جنوبی گفت: از مجموع تعهد استان (۷۰۰ هکتار) در تفاهم‌نامه نهضت گلخانه‌ای تاکنون برای ۶۷۲ هکتار مجوز کمیسیون ماده ۲ واگذاری اراضی اخذ شده است.

مهدی سورگی  افزود: سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای بین استانداری خراسان جنوبی و شرکت شهرک‌های کشاورزی منعقد و مقرر شد ۷۰۰ هکتار به کشت گلخانه‌ها در استان افزوده شود.

وی بیان کرد: فراخوان جذب سرمایه‌گذار برای شهرک‌های گلخانه‌ای در چهار شهرستان نهبندان، زیرکوه، سربیشه و سرایان در روزنامه منتشر شده است.

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌ جنوبی ادامه داد: برخی سرمایه‌گذاران اطلاعات خود را در سامانه ثبت کرده‌اند و ابتدای مردادماه جلسه‌ای با این افراد برگزار شد و تا ۱۱ مرداد فرصت داده شد تا نسبت به تکمیل پرونده اقدام کنند.

وی اظهار داشت: اطلاعات تکمیلی سرمایه‌گذاران این چهار شهرستان به زودی تکمیل و مقدمات کار برای واگذاری زمین به این افراد انجام شده و تا ابتدای شهریورماه اراضی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت.

سورگی با بیان اینکه مطالعات طرح‌های گلخانه‌ای چهار شهرستان مذکور تاکنون نهایی شده است عنوان کرد: مابقی شهرستان‌ها نیز کار مطالعات در حال انجام است و در عمده شهرستان‌ها تا شهریورماه مطالعات نهایی خواهد شد.

وی یادآور شد: مطالعات هشت نقطه گلخانه‌ای در شهرستان‌تکمیل یا در حال اجرا است اما سه شهرستان دیگر هنوز مشاور برای طرح‌ها انتخاب نشده است.

مدیر شعبه شرکت شهرک‌های کشاورزی در خراسان‌ جنوبی با بیان اینکه تاکنون ۱۱۴ نفر در استان متقاضی ایجاد گلخانه شده‌اند گفت: متقاضیان ایجاد گلخانه بایستی در سامانه کارا اطلاعات خود را ثبت کنند.

وی با بیان اینکه اولویت با سرمایه گذاران بومی است اظهار داشت: در صورتیکه افراد بومی متقاضی ایجاد گلخانه نباشد به سراغ سرمایه‌گذاران غیربومی حتی خارج از کشور خواهیم رفت.

سورگی تصریح کرد: تاکنون مطالعات قطعی ۱۵۴ هکتار گلخانه در پنج نقطه جغرافیایی نهایی و مصوب شده است همچنین برای ۳۹۰ هکتار گلخانه نیز مشاور مشخص شده و عملیات نقشه برداری در حال انجام است.

وی مجموع اعتبار تفاهم نامه در حوزه تامین زیرساخت‌ها را  ۱۹۰ میلیارد تومان اعلام کرد و یادآور شد: از این میزان ۱۴۰ میلیارد تومان مربوط به شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور و ۵۰ میلیارد تومان مربوط به استان است.

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌ جنوبی در ارتباط با پرداخت تسهیلات به متقاضیان گفت: نرخ تسهیلات پرداختی به متقاضیان ۱۲.۵ درصد اعلام شده است که ۸۰ درصد برآورد طرح است.

وی افزود: بانک کشاورزی هیچ مشکلی در پرداخت تسهیلات ندارد و در صورتیکه پرونده متقاضی تکمیل شود طی یک هفته تسهیلات پرداخت می‌شود.

سورگی بیان کرد: میزان تعهد استان در قالب تفاهم‌نامه فی ما بین استانداری خراسان جنوبی و شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور در زمینه احداث مجتمع‌های دامپروری ۱۰۰ هکتار است که تاکنون ۱۶۷ هکتار شناسایی و کمیسیون ماده ۲ آن اخذ شده است.

وی ادامه داد: در زمینه بارگاه‌های بهداشتی زرشک نیز از ۱۵۰ هکتار تعهد ۱۵۸ هکتار شناسایی و در زمینه شیلات برای مجموع ۵۵ هکتار تعهد کمیسیون ماده ۲ گرفته شده است.

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌ جنوبی به اشتغال پیش‌بینی شده در استان خراسان‌ جنوبی اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی نهضت گلخانه‌ای در استان برای ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

طرح احداث یک هزار هکتار گلخانه جدید در خراسان جنوبی با امضای تفاهم‌نامه شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران و استانداری خراسان جنوبی از سال گذشته عملیاتی شد.