معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان گفت: از این پس نخبگان در حل مسائل استانی ورود مستقیم خواهند داشت و طرح شهید بهشتی یکی از روش‌های درگیر کردن نخبگان با مزیت‌ها و مسائل استان‌هاست.

عباس ابراهیمی  در آیین تکریم و معارفه سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی افزود: بنیاد ملی نخبگان برای شبکه‌سازی میان اساتید برتر و نخبه همچنین زمینه‌سازی برای اثرگذاری آنان در حل مسائل و چالش‌های اساسی کشور از تشکیل هسته‌های مساله‌محور اعضای هیات علمی در قالب طرح شهید بهشتی حمایت و پشتیبانی می‌کند.

وی گفت: در این طرح موضوعات اولویت‌دار هر استان دنبال می‌شود و تیم‌هایی از اساتید خبره و نخبگان تشکیل تا برای مساله‌شناسی و حل مساله از جامعه نخبگانی بهره گرفته شود.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد: تشکیل هیات‌های اندیشه‌ورز در استانداری‌های کشور یکی دیگر از طرح‌هایی است که نخبگان و استعدادهای برتر به عنوان کانون‌های تفکر و بازوهای مشورتی به استانداران و معاونان استانی در حل چالش‌ها کمک می‌کنند.

وی گفت: هدف ما این است که با روش‌های مختلف استعدادهای برتر و نخبگان استانی و ملی را درگیر با حل مسائل بخش‌های مختلف جامعه کنیم.

ابراهیمی اضافه کرد: جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی و جذب به عنوان هیات علمی نیز با قوت دنبال می‌شود.

وی به دیدار اخیر نخبگان کشور با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان در این دیدار تاکید کردند که نخبگان باید پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشور را ببینند که در این راستا بازدید از واحدهای صنعتی، فرهنگی و اقتصادی با حضور اساتید خبره و راهبر که دارای سوابق علمی و فرهنگی خوبی هستند در دستور کار قرار گرفته است.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان افزود: توجه و حمایت ویژه از نخبگان رشته‌های علوم پایه و انسانی در دستور کار جدی بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته و در یکی دو هفته اخیر برنامه مشترکی با انجمن‌های علوم پایه طرح‌ریزی کردیم که حدود ۵۰ پژوهشگر برتر در حال شناسایی و انتخاب هستند.

وی اظهار داشت: طی یک سال آینده دوره یک ساله با حضور اساتید توانمند و برجسته حوزه تخصصی خودشان به منظور تحقیق و پژوهش بر موضوعات علوم پایه برگزار می‌شود.

ابراهیمی با بیان اینکه سال آینده اعتبارات بنیاد ملی نخبگان افزایش چند برابری نسبت به سال جاری دارد گفت: هرچند این حجم اعتباری هم پاسخگوی همه مسائل و حمایت از نخبگان نمی‌شود اما با این افزایش اعتبارات امید می‌رود حجم زیادی از فعالیت‌های جدید و فعال را در سال آینده پشتیبانی کنیم.

وی درباره بازگشت نخبگان کشور گفت: بازگشت نخبگان به کشور در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال می‌شود و در حوزه بنیاد نخبگان تاکنون فعالیتی در این حوزه تعریف نشده و پیگیری خاصی هم صورت نمی‌گیرد.

در این آیین با حضور جمعی از مسوولان استان “محمدمهدی ایزدخواه” به عنوان سرپرست بنیاد نخبگان استان خراسان جنوبی معرفی و از خدمات ۱۳ ساله سید “سعیدرضا احمدی‌زاده” رئیس سابق این مجموعه قدردانی شد.

محمدمهدی ایزدخواه عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی بیرجند بوده و از سوابق مدیریتی در حوزه آموزش و پژوهش برخوردار است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور