#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

استاندار خراسان جنوبی گفت: در روابط تجاری و اقتصادی متوقف و متمرکز بر کشور افغانستان نیستیم و از ظرفیت‌های تجاری کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس هم استفاده خواهیم کرد.

جواد قناعت در شورای هماهنگی و مدیریت روابط خارجی خراسان جنوبی اظهار داشت: در این خصوص تاکنون دیدارهایی با پنج سفیر از کشورهای آسیای میانه در تهران داشته‌ایم که برخی از آنها اعلام آمادگی کردند که ارتباط اقتصادی با خراسان جنوبی داشته باشند.

وی عنوان کرد: در دولت سیزدهم سیاست تقویت روابط با همسایگان دنبال می‌شود، لازم است نگاه ما نسبت به افغانستان از نگاه سطحی به یک نگاه عمیق و همه جانبه تبدیل شود تا بتوانیم ظرفیت‌های اقتصادی در ۲ طرف مرز را فعال کنیم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه امتیازات اقتصادی کشور افغانستان از نگاه مسوولان خوب دیده نشده است، اضافه کرد: همیشه نگاه سنتی به مسائل افغانستان حاکم است در حالی علاوه بر نگاه سنتی که بیشتر فعالیت‌های سیاسی و امنیتی را مورد توجه قرار می دهد باید از ظرفیت‌های مختلف در حوزه اقتصادی بهره‌مند شویم.

قناعت با اشاره به پیوندهای تاریخی، کهن و مذهبی بین ایران و کشور افغانستان گفت: باید از این ظرفیت و فرصت در حوزه اقتصادی بهره‌مند شویم.

وی عنوان کرد: خراسان جنوبی در مرکز محور ترانزیتی شرق کشور قرار گرفته و ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با افغاستان، چهار بازارچه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی بیرجند از ظرفیت‌های بالای استان است.

قناعت با اشاره به اینکه از مجموع صادرات خراسان جنوبی، ۹۰ درصد آن به کشور افغانستان صادر می‌شود، اضافه کرد: بیش از ۳۵ درصد از کل صادرات ایران به کشور افغانستان از نظر ارزشی و بیش از ۵۰ درصد از نظر وزنی از طریق گمرکات خراسان جنوبی صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه بعد از استقرار طالبان در افغانستان از مردادماه سال گذشته شاهد بی‌ثباتی در تصمیم گیری‌ها و سیاست‌های اقتصادی افغانستان هستیم، اضافه کرد: این بی‌ثباتی خللی در فعالیت‌های اقتصادی تجاری ایران و خراسان جنوبی ایجاد کرده است.

استاندار خراسان جنوبی از بازگشایی مجدد مرز ماهیرود توسط افغانستان خبرداد و گفت: ما نگاه ویژه بر فعال‌سازی بازارچه‌های استان داریم و پیگیری‌های لازم در حال انجام است.

قناعت از خراسان جنوبی به عنوان پایتخت ذخایر معدنی کشور یاد کرد و گفت: معادن خراسان جنوبی با تنوع مختلف ماده معدنی ظرفیت خوبی است که آینده بسیار روشن در حوزه معادن برای استان متصور است و در آینده شاهد حضور کشورهای مختلف برای استفاده از ظرفیت‌های معدنی در استان خواهیم بود.

وی با تاکید بر فعال سازی اتاق تجارت استان فراه و خراسان جنوبی، گفت: در این خصوص نیاز است که سرکنسول‌گر ایران در استان هرات افغانستان در این بخش به ما کمک کند و استان فراه را در این زمینه کمک و تشویق کند که نشست‌های تجاری بین اتاق‌های ۲ استان صورت بگیرد.

قناعت عنوان کرد: درخواست ما ایجاد کنسولگری و یا ایجاد یک شعبه از کنسولگری مشهد در خراسان جنوبی و ایجاد کنسولگری ایران در استان فراه است، چرا که این ۲ موضوع مکمل هستند و این از درخواست‌های تجار افغانستانی در نشست‌های مختلف است.

وی ادامه داد: صادرات سوخت به استان‌های هرات و فراه افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار است، همچنین گازرسانی به روستای کلاته نظر افغانستان یک فرصت بسیار خوب است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: درخواست طرف افغانستانی تکمیل راه ترانزیتی میل ۷۸ به استان فراه افغانستان است که از مجموع ۱۲۰ کیلومتر مسیر، ۵۵ کیلومتر باقی مانده است، اجرای این طرح علاوه بر اینکه تعهد جمهوری اسلامی ایران به طرف افغانستان است، مسیر تجاری خراسان جنوبی به کابل هم خیلی نزدیک می‌شود و برای تجار افغانستانی این راه مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.