#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: مرمت و بازسازی ساختمان ارگ کلاه فرنگی از بناهای تاریخی شهر بیرجند ادامه دارد تا به‌زودی برای بازدید عموم به‌طور کامل بازگشایی شود.

حسن رمضانی  اظهار داشت: ۱۵ روز فروردین امسال این بنای تاریخی برای بازدید مردم و مسافران نوروزی بازگشایی شد ولی در حال حاضر با توجه به انجام برخی امور عمرانی امکان بازدید وجود ندارد.

وی افزود: حصارکشی ارگ کلاه فرنگی که از مصوبات بازدید استاندار خراسان جنوبی بوده، در دست انجام است تا بتوان این بنا را به‌طور کامل از محوطه فرمانداری بیرجند آزاد کرد و تا یک ماه آینده برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: بخشی از مرمت و بازسازی ساختمان ارگ کلاه فرنگی در اسفند پارسال انجام و به‌طور موقت در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ بازگشایی شد.

وی افزود: گچ‌کاری اتاق‌های اشکوب (طبقه) اول، اصلاح روشنایی، نورپردازی، ساماندهی محوطه و مرمت نمای بنا از جمله بخش‌های مرمتی این بنای تاریخی با ارزش است.

رمضانی بیان کرد: ۵۰۰ میلیون تومان برای مرمت این بنا هزینه شده و پس از آماده‌سازی با کاربری موزه آثار اجتماعی و سیاسی به روی علاقه‌مندان باز خواهد بود.

ارگ کلاه فرنگی از آثار تاریخی مربوط به اواخر دوران زندیه و اوایل دوره قاجاریه، ثبت ملی شده و اکنون در محل فرمانداری بیرجند است.

این بنای ۶ ضلعی که زمانی مقر حکومتی بود، به نماد و نگین شهر بیرجند شهرت دارد.

خراسان جنوبی در حال حاضر ۹۷۸ اثر تاریخی، ناملموس و طبیعی در فهرست میراث ملی دارد و دارای چهار اثر ثبت جهانی است که یکی از آنها عمارت و باغ اکبریه بیرجند است.

بسیاری از مسافران و گردشگران، مرکز این استان را به ۲ اثر تاریخی باغ اکبریه و ارگ کلاه فرنگی می‌شناسند.