🔹استاندار خراسان جنوبی از اخذ مجوز گمرک تخصصی مرز ماهیرود جهت واردات ماشین آلات راهسازی و معدنی به استان خبر داد.
دکتر جواد قناعت با بیان اینکه خراسان جنوبی بحاظ داشتن بالغ بر ۶۹۸ معدن از قطب های معدنی کشور محسوب می شود، اظهارکرد: از ۶۹ نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور حدود ۵۰ نوع آن از قبیل زغال سنگ ( ۷۶ % زغال کشور ) ، طلا ، سنگ های قیتمی و زینتی و … در این استان وجود دارد.
🔹استاندار عنوان کرد: از خراسان جنوبی با داشتن ذخایر قطعی بیش از هفت میلیارد تن ؛ به عنوان بهشت معادن نام برده می شود .
🔹وی با اذعان به اینکه علیرغم ظرفیت های معدنی متأسفانه بخش قابل تأملی از معادن بصورت نیمه فعال و یا غیر فعال هستند، بیان داشت: در این راستا در اولین سفر استانی هیئت دولت رئیس جمهور بر فعال سازی ظرفیت های معدنی استان برای رونق اقتصادی تأکید کرد.
🔹استاندار با بیان اینکه به منظور فعال کردن ظرفیت های این بخش چالش ها و مشکلات معادن استان بررسی شد، گفت: فرسودگی ماشین آلات معدنی از مهمترین علل نیمه فعال بودن بسیاری از معادن مطرح شده بود.
🔹قناعت با بیان اینکه در حوزه راهسازی نیز ۵۸۰ کیلومتر باند دوم و پروژه راه آهن زاهدان- بیرجند- قاین -یونسی در دست اجراست، گفت: هزار و ۲۰۰ کیلومتر پروژه راهسازی اجرا نشده نیز در استان وجود دارد.
🔹وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد ماشین آلات راهسازی استان عمر طولانی داشته و مستهلک شده اند، ادامه داد: برای اجرای پروژه های راهسازی استان در افق ۱۰ ساله نیاز به حدود ۶۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین راهسازی است.
🔹استاندار با اشاره به اینکه به منظور تحقق دستور رئیس جمهور و اجرای سند تحول دولت مردمی در راستای چرخش های تحول آفرین و ارتقاء بهره وری ،ضرورت بهره گیری از تجهیزات ، ماشین آلات متناسب و به روز در این زمینه از ضروریات بود، عنوان کرد: این ظرفیت در افغانستان مهیا بود ولی متأسفانه گمرگ رسمی ماهیرود با وجود تمامی امکانات و تأسیسات مورد نیاز در فهرست گمرکات مجاز به واردات ماشین آلات راهسازی و معدنی قرار نداشت.
🔹قناعت تصریح کرد: در همین راستا درخواست مجوز گمرک تخصصی مرز ماهیرود برای واردات ماشین آلات معدنی و راهسازی را اعلام کردیم که با پیگیری های اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان و توجه ویژه وزیر اقتصاد توانستیم این مجوز را اخذ کنیم.
🔹وی با بیان اینکه تمامی امکانات در گمرک ماهیرود مهیاست و آمادگی ارائه خدمات وجود دارد، عنوان کرد: تجار کشور افغانستان نیز آمادگی لازم برای همکاری در این زمینه را اعلام کرده اند.
🔹به گفته وی؛ اخذ این مجوز، گامی مؤثر برای رونق توسعه و اشتغال استان و کشور خواهد بود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور