فرماندار سربیشه اظهار کرد: به منظور فرآوری زرشک، سه کارخانه در بخش درح، مرکزی و مود این شهرستان سربیشه در حال احداث است که پیشرفت فیزیکی آن‌ها بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است.

 محمدرضا لکزایی، امروز سه شنبه ۱۹ مهر با اشاره به پایین بودن قیمت خرید توافقی زرشک از کشاورزان، به خبرنگاران رسانه‌های گروهی گفت: سطح زیر کشت زرشک شهرستان سربیشه دو هزار هکتار است که پیش بینی می‌شود امسال ۹ هزار تن زرشک تر و سه هزار تن زرشک خشک از سطح باغات شهرستان برداشت شود.

فرماندار سربیشه با بیان اینکه در شهرستان سربیشه ۲ هزار خانوار (بیش از ۶ هزار نفر) در زمینه زرشک فعالیت دارند، پایین بودن قیمت توافقی زرشک را با توجه به هزینه‌های جانبی و سایر موارد زرشک به ضرر کشاور دانست.

وی از برگزاری جشنواره زرشک در روستای هریوند در ۲۳ مهر خبر داد و افزود: با توجه به جاذبه‌های بصری مزارع زرشک، جشنواره زرشک در این روستا برگزار می شود.

لکزایی برگزاری نمایشگاه عرضه محصولات فراوری شده زرشک را در کنار برگزاری جشنواره از دیگر اقدامات پیش رو عنوان کرد و با بیان اینکه در این زمینه از ظرفیت صندوق‌های خرد زنان استفاده می‌شود، گفت: علاوه بر معرفی جاذبه های بصری، دارویی و اقتصادی زرشک، همزمان با نصب سیاه چادر تولیدات عشایر نیز عرضه خواهد شد.

وی از مهمترین مشکلات کشاورزان به پایین بودن قیمت اعلام شده توافقی زرشک اشاره و ابراز امیدواری کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته شاهد افزایش قیمت خرید توافقی زرشک تر به ازای هر کیلوگرک ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان باشیم.

فرماندار سربیشه با اشاره به اینکه سه کارخانه فرآوری زرشک در بخش درح، مرکزی و مود این شهرستان در حال احداث است، پیشرفت فیزیکی این کارخانه‌های فرآوری را ۱۰ تا ۳۰ درصد اعلام کرد.

لکزایی با بیان اینکه در شهرستان سربیشه زرشک به عنوان محصولی استراتژیک و مزیت دار با حدود ۱۳۰ میلیارد تومان عایدی، بالاترین ارزش تولیدات را داراست، ابراز امیدواری کرد: با برگزاری جشنواره زرشک شاهد برایند و خروجی مثبتی برای کشاورز در زمینه قیمت خرید توافقی مناسب، فروش خوب و از بین رفتن مشکلات باشیم.