مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی گفت:  ۴۵۸ کیلومتر فیبر نوری برای اجرا در روستاهای استان ابلاغ شده که تا پایان شش ماهه اول سال آینده به بهره برداری می رسد.

 مصطفی بهی  در نشست خبری با اشاره به سه رویکرد مهم اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهارداشت: توسعه شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات و حمایت از کسب و کارهای دیجیتال از جمله این رویکردها است.

وی توسعه شبکه ملی اطلاعات را یکی از رویکردهای اداره کل ارتباطات و فناری اطلاعات عنوان کرد و افزود: یکی از مؤلفه تامین زیرساخت‌های ارتباطی توسعه شبکه ملی اطلاعات بوده که در حال حاضر از حیث شهری ۳۱ شهر استان در بحث اینترنت پرسرعت ثابت و همراه متصل و بهره مند هستند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی گفت: در دو سال اخیر هشت سایت شهری همراه اول راه اندازی و ۱۶ سایت شهری در ایرانسل در استان راه اندازی شده است.

بهی ادامه داد: این زیرساخت در جهت توسعه کیفی خدمات بوده است.

وی گفت: یک سایت نسل پنج در شهر بیرجند راه اندازی و یک سایت در دست اقدام بوده که ظرف سه ماه اینده راه اندازی می‌شود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی با بیان اینکه در بیرجند بالغ بر ۸۰ کیلومتر فیبر نوری در دست اقدام می‌باشد، افزود: اعتباری بالغ بر ۸۵ میلیارد تومان در راستای اجرای این طرح تحت عنوان طرح نجوای شرکت مخابرات در نظر گرفته و ظرف مدت شش ماه آینده اجرا خواهد شد.

بهی ادامه داد: تمامی مسکن‌های ملی در سطح استان از طرح فیبر نوری برخوردار خواهند شد.

وی با بیان اینکه توسعه ارتباطات روستایی مورد تاکید دولت سیزدهم است، یادآور شد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۲۸۲ روستای استان با شتاب خوبی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی ادامه داد: این روستاها با احداث ۶۲ سایت جدید و ارتقای نسل‌ها به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است.

بهی افزود: در حال حاضر ۹۴ درصد روستاهای استان بالای ۲۰ خانوار از اینترنت پرسرعت بهره مند بوده و تا پایان سال جاری ۹۰ تا ۹۵ درصد روستاهای باقی مانده نیز به این زیرساخت ارتباطی متصل خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های قابل افتتاح در حوزه ارتباطات روستایی با اعتبار ۹۰ میلیارد تومان در ۴۴ روستای استان آماده بهره برداری است، بیان کرد: در روستاها دولت سرمایه گذاری می‌کند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی از احداث ۱۲ سایت جدید برای پوشش اتصال ۱۹ روستا برای بهره مندی از تلفن همراه و اینترنت در استان خبر داد و گفت: همچنین ارتقای تکنولوژی ۱۹ سایت تلفن همراه با بهر ۶ مندی ۲۵ روستا از شبکه متصل انجام می‌شود.

بهی گفت: میزان ۶۴ کیلومتر فیبر نوری با اعتباری بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان در حوزه روستایی استان انجام شده است‌.

وی یادآور شد: همچنین ۴۵۸ کیلومتر فیبر نوری برای اجرا در روستاهای استان ابلاغ شده که تا پایان شش ماه اول سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی ادامه داد: با اجرای این طرح بالغ بر ۳ هزار و ۴۰۰ خانوار روستایی در ۴۰ روستای استان از بستر فیبر نوری برخوردار می‌شوند.

بهی به بحث حمایت از کسب و کارها و رویکرد اقتصاد دیجیتال اشاره داشت و افزود: از محل اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه حدود ۳۱۰ میلیارد ریال اعتبار به حوزه‌ای سی تی خراسان جنوبی اختصاص یافته که ۹۵ درصد ان برای اشتغال ۱۶۰ نفر جذب شده است.

وی گفت: برای اولین بار از محل اعتبارات بند ب تبصره ۱۸ به حوزه‌ای سی تی اختصاص یافت که ۱۰۰ درصد در قالب ۸ طرح جذب منابع شد و برای ۴۶ نفر ایجاد اشتغال شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی به در حوزه دولت هوشمند گفت: پنجره خدمات هوشمند دولت که به صورت کشوری ۱۵ میلیون نفر را خدمات رسانی می‌کند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور