نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی از ابلاغ سه مصوبه از سوی دولت در راستای توسعه اقتصادی استان خبر داد.

 مرتضی ذاکریان در جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی که در مرز ماهیرود برگزار شد، اظهارکرد: با وجود اینکه نسبت به دو مرز دوغارون و میلک، مرز ماهیرود سابقه کمتری دارد و به عبارتی گمرکی جوان است اما آمار صادرات و ترانزیت استان حاکی اخبار خوش و روند افزایشی است.

وی با تاکید بر اینکه باید بهره گیری از روش های نوین و به روز به موفقیت‌های بیشتری دست یابیم، ادامه داد: با سیاست های دولت سیزدهم و تلاش های همکاران گمرک و بازارچه شاهد پویایی در گمرک ماهیرود هستیم.

وی بر پیگیری ها برای راه اندازی صرافی در مرز ماهیرود تاکید کرد و بیان داشت: با توجه به تعاملات و داد و ستدها در گمرک ماهیرود وجود صرافی در مرز گامی موثر در راستای رونق هرچه بیشتر مبادلات است.

ذاکریان با اشاره به تعاملات خوب رخ داده در حوزه اقتصادی استان و به خصوص دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان اظهارکرد: بسیاری از موضوعات با تعامل و وحدت نگاه حل می شود.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد اداره کل امور اقتصادی و دارایی در استان رویکرد حل مسئله است، ادامه داد: اتفاقات خوب و امیدبخشی در حوزه اقتصادی داشته ایم که همه نتیجه همگرایی و همدلی دستگاه ها است.

وی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی را به عنوان عضو موثر دستگاه های اقتصادی استان می دانیم، تصریح کرد: از منطقه ویژه اقتصادی استان برای حضور در جلسات شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه وزارت اقتصاد در استان دعوت به عمل خواهد آمد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه توسعه حاصل پروژه‌های مشترک بین مردم و حاکمیت است، بیان کرد: معتقدیم حضور و مشارکت حداکثری مردم در اجرای پروژه ها و طرح ها در تمامی عرصه های از جمله اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بسیار مهم است.

ذاکریان ذاکریان با بیان اینکه حاکمیت از طریق مقررات زدایی توانسته قوانین را تسهیل کند تا شاهد افزایش مشارکت مردم در امور مختلف اعم از اقتصادی باشیم، ادامه داد: مشارکت مردم و حاکمیت در حوزه های مختلف است و صادرات برایند همه این حوزه ها است.

اخذ مجوز ورود انواع ماشین آلات سنگین و خدمات شهری از ماهیرود

وی با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم در توسعه روابط با کشورهای همسایه عنوان کرد: با توجه به اینکه خراسان جنوبی استانی مرزی است باید از این فرصت حداکثر استفاده را برای رونق بیش از بیش صادرات استان داشته باشیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه دولت سیزدهم در مهار تورم توفیقات زیادی داشته است، بیان داشت: در مدت مشابه سال قبل خیلی از کالاها دپو شده بود و قیمت‌ها شبانه روزی افزایش داشت اما اکنون شاهد ثبات هستیم هرچند در امر مهار تورم با نقطه ایده ال فاصله داریم اما تلاش‌های انجام شده را نمی‌توان نادیده گرفت.

وی به مصوبات سفر رئیس جمهور در سال گذشته به استان اشاره کرد و افزود: طرح های پیشنهادی را با همراهی های استاندار داشته ایم که در این زمینه سه مصوبه را توانستیم دریافت کنیم که ماه گذشته به استان ابلاغ شده است.

وی عنوان کرد: با اصلاح دستورالعمل اجرایی بند الف تبصره ۱۸ در سالهای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ واحدهای تولیدی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند از منابع تسهیلاتی تبصره ۱۸ بهره مند خواهند شد.

ذاکریان با بیان اینکه در سال گذشته مجوز ورود ماشین آلات راهسازی و معدنی از مرز ماهیرود را برای استان اخذ کرده بودیم، گفت: با مصوبه سفر رئیس جمهور از این پس واردات انواع کامیون های کشنده یدک کش، اتوبوس، مینی بوس، ون، آتش نشانی، حمل زباله و ماشین آلات خدمات شهری و کشاورزی از طریق مرز ماهیرود انجام خواهد شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی تصریح کرد: تامین سرمایه در گردش ارز ان قیمت بیش از ۵۰ درصد تسهیلات سال ۱۴۰۱ از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه جهت اجرای طرح های اشتغالزایی با معرفی استان در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ نیز برای استان مصوب شده است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور