معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: موارد مثبت کرونا هفته گذشته نسبت به ماه قبل در خراسان جنوبی ۱۵ درصد افزایش یافت.

مجید شایسته  افزود: هفته گذشته ۳۵۰ مورد نمونه کرونا گرفته شد و ۲۲ مورد مثبت بود که ۶ درصد نسبت به هفته ماقبل و ۱۵ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش موارد مثبت را شاهد بودیم.

وی اظهار کرد: همچنین شیوع آنفلوآنزا در ماه اخیر شدت بیشتری داشته به طوری که هفته گذشته ۲۲۷ مورد نمونه گیری و ۵۷ مورد معادل ۲۵ درصد نمونه ها مثبت شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه این آمار نیز نسبت به هفته ماقبل ۱۰ درصد افزایش و نسبت به ماه قبل ۲ برابر شده است گفت: از ابتدای تیر ماه تاکنون در استان خراسان جنوبی ۸۵۰ مورد نمونه گیری آنفلوآنزا انجام شده که ۱۳۸ مورد مثبت بوده و ۷۲۰ بیمار بستری شده اند.

وی تاکید کرد: خوشبختانه فوتی منتسب به کرونا یا آنفلوآنزا در این مدت گزارش نشده است.

شایسته افزود: یکی از راه‌های پیشگیری از ویروس، گرفتن جلوی دهان و بینی هنگام عطسه کردن است که می‌توان از چند دستمال کاغذی استفاده کرد و بعد از پایان سرفه یا عطسه آن را به سطل زباله انداخت.

وی یادآور شد: به افرادی که سرماخوردگی یا علائم شبیه آن دارند توصیه می‌شود هنگام حضور در مکان‌های عمومی از ماسک استفاده کنند اما افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک به صورت مداوم ندارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به علائم مشکوک به کووید۱۹ اشاره کرد و گفت: شهروندان در صورت مشاهده علائمی از قبیل تب، سردرد، تنگی نفس، اسهال، سرفه و عطسه و گلودرد باید در اسرع وقت به پزشک معالج مراجعه کنند.

وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون کرونا می‌تواند از ابتلای فرد به وضعیت کشنده بیماری جلوگیری کند، توصیه کرد: افرادی بالای ۱۸ سال که از آخرین نوبت ترزیق واکسن آنان ۶ ماه گذشته است، یک نوبت یادآور دریافت کنند.

شایسته گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست‌ها، تلقیح دُز یادآور واکسن، تهویه مطبوع هوا در مکان‌های عمومی و بسته در اولویت قرار دارد.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور