آیین شام غریبان شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در فضای باز محل سوگواری هیات‌های عزاداری، حسینیه‌ها و مساجد خراسان جنوبی برگزار شد.

 عزاداران و هیات‌های مذهبی به ویژه بانوان، کودکان، نوجوانان پنجشنبه شب ضمن رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی با سینه‌زنی و در دست داشتن شمع در آیین شام غریبان امام حسین (ع) و فرزندانش شرکت کردند و به مرثیه‌خوانی و نوحه‌خوانی در رثای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و فرزندانشان پرداخته و در وقایعی که شب یازدهم محرم سال ۶۱ هجری قمری گذشت، با اهل بیت عصمت و طهارت هم‌ناله شدند.

همچنین مراسم شام غریبان شهادت امام حسین (ع) امشب با حضور استاندار خراسان جنوبی در فضای باز ساختمان استانداری برگزار شد.

معاونان استاندار، جمعی از مدیران کل ستادی و استانی و شماری از کارکنان استانداری در این مراسم حضور داشتند.

آیین‌های عزاداری محرم در خراسان جنوبی امسال با وجود شیوع کرونا با رعایت دستورات بهداشتی برگزار و پرچم آزادی‌خواهی پیام شهدای عاشورا توسط عاشوراییان برفراز نگه داشته شد.

اختصاص دادن بخشی از فضاهای باز مشخص شده شهر برای عزاداری جمعی، از سوی ستاد مقابله با شیوع کرونا در کنار عزاداری از طریق فضاهای مجازی در منزل فرصتی شد تا بسیاری عاشقان سید الشهدا از فیوضات ماه محرم بهره‌مند شوند و با مدیریت صحیح و روش‌های متناسب با شرایط، خیمه امام حسین (ع) را خالی نگذارند.

بسیاری از عزاداران حسینی در بیرجند روز عاشورا با حضور در فضاهای باز مشخص شده از جمله آستان امامزادگان باقریه (ع) و مزار شهدای بیرجند به عزاداری سرور و سالار شهیدان پرداختند و پس از سینه‌زنی و زنجیرزنی متمرکز بدون دسته‌روی، نماز ظهر عاشورا را با شکوه خاصی در بهشت متقین بیرجند و مزار شهدای باقریه این شهر برگزار کردند.

آیین‌های عزاداری ماه محرم در ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در فضای باز مکان‌های مختلف برگزار شد.