تفاهم‌نامه حمایت حقوقی و قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر بین مرکز وکلای قوه قضاییه، دادگستری استان و ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی امضا و مبادله شد.

 این تفاهم‌نامه مشترک را روز پنجشنبه سردار “علی قاسمی” دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان جنوبی، حجت الاسلام “علی نسایی زهان” دادستان عمومی و انقلاب بیرجند و سید “محسن موسوی” رییس مرکز وکلای قوه قضاییه – خراسان جنوبی در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند امضا کردند و بین طرفین مبادله شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان جنوبی در این نشست گفت: در گذشته هیچ قانونی برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر نداشتیم تا اینکه مجلس شورای اسلامی نسبت به تصویب این قانون مهم اقدام کرد و طبق تفاهم‌نامه‌های کشوری و استانی برای حمایت ویژه از این قشر اقدام خواهیم کرد.

حجت الاسلام علی نسایی زهان افزود: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه آحاد ملت به عنوان وظیفه شرعی و قانونی است.

وی بیان کرد: سهل‌انگاری نسبت به امر به معروف و نهی از منکر، کشور را از لحاظ اجتماعی و امنیتی با مشکل مواجه می‌کند و انتظار مردم از دولت جدید تحول فرهنگی است.

دادستان بیرجند گفت: کانون وکلا بازوی توانمند قوه قضاییه است که امیدواریم نسبت به این توافق‌نامه با جدیت اقدام شود.

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی هم گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ۲۶ دستگاه اجرایی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر وظایفی را تعیین کرده است اما متاسفانه شاهد ترک فعل برخی دستگاه‌ها هستیم.

سردار علی قاسمی افزود: در این زمینه برخی دستگاه‌ها کوتاهی و سهل‌انگاری می‌کنند یا از قاون مطلع نیستند که در همین زمینه سال گذشته چند بار قوانین به دستگاه‌ها ابلاغ شده است.

وی اظهار داشت: قوه قضاییه و نیروی انتظامی همواره همکاری لازم را داشته‌اند و امیدواریم با انعقاد این تفاهم‌نامه، با ناهنجاری‌هایی که براثر سهل‌انگاری یا نقشه‌های دشمن بر استان ما تحمیل می‌شود، مقابله خوبی داشته باشیم.

رییس مرکز وکلای قوه قضاییه خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: به دنبال انعقاد تقاهم‌نامه‌های کشوری، این تفاهم‌نامه برای حمایت و معاضدت قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر منعقد می‌شود.

سید محسن موسوی افزود: این تفاهم‌نامه متناسب با وضعیت استان، بومی‌سازی و منعقد شد که امیدواریم منشا خیر باشد.

وی اظهار داشت: همکاری مرکز وکلا با ستاد امر به معروف و نهی از منکر در سه محور حمایتی، نظارتی و آموزشی خواهد بود و براساس هماهنگی صورت گرفته، تاکید ما بیشتر بر آموزش است.

وکلای استان همواره به صورت جهادی نسبت به حمایت از امر به معروف و نهی از منکر اقدام کرده‌اند و با امضای تفاهم‌نامه مشترک این روند ساماندهی بیشتری پیدا می‌کند.