مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی از آغاز ثبت نام نامزد‌های انتخابات مجلس برای مناظره در کانال‌های تلویزیونی انتخاباتی خبر داد.

، مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی در برنامه پرسمان صدا و سیمای استان گفت: ساز و کار مناظره انتخاباتی نامزد‌های مجلس شورای اسلامی در چهار کانال مخصوص حوزه‌های انتخابیه خراسان جنوبی فراهم شده است و شرایط آن برای ثبت نام متقاضی طی امروز یا فردا اعلام می‌شود.

آینه‌دار افزود: یکی از حوزه‌های جدیدی که به سبد کار رسانه در ۴ کانال تبلیغاتی حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی اضافه شده بحث مناظرات تلویزیون نامزد‌های انتخاباتی است.
وی گفت: از آنجایی که بحث مناظرات انتخاباتی نامزد‌ها در زمان انتخابات ریاست جمهوری انجام شده بود و بازخورد خوبی داشت، در این زمان نیز برای انتخابات مجلس شورای اسلامی  ساز و کار و آیین نامه مقدماتی آن تعیین و به ما ابلاغ شد.
مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی همچنین افزود: این مناظرات در صورتی که ضوابط تعیین شده ستاد انتخابات رسانه ملی از جمله تعداد نهایی نامزد‌ها و شرط به حد نصاب رسیدن را دارا باشد، برگزار می‌شود.

آینه دار با اشاره به اینکه طبق این آیین نامه مقرر شد از نامزد‌هایی که متقاضی شرکت در مناظره انتخاباتی در شبکه‌های انتخاباتی مخصوص حوزه انتخابیه خودشان هستند، ثبت نام به عمل بیاید گفت: طی امروز و فردا اطلاعات و شرایط دقیق آن را اعلام می‌کنیم.
وی در ادامه گفت: هدف از اجرای این برنامه ایجاد فضای بیشتر برای شناخت بهتر مردم از نامزد‌ها است و آن دسته از نامزد‌هایی که تمایل به شرکت در برنامه دارند می‌توانند طبق شرایطی که ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما تعریف کرده در این حوزه نیز ثبت نام و شرکت کنند.

مدیرکل صدا و سیمای استان همچنین با بیان اینکه مناظرات مابین نامزد‌های هر حوزه انتخاباتی است افزود: برنامه‌ها به صورت ضبطی است و هیچ پول مجددی از داوطلبینی که قبلاً برای پخش برنامه هایشان در کانال‌های انتخاباتی ثبت نام کرده اند دریافت نمی‌شود و برنامه مناظره فقط در کانال حوزه انتخابیه خود آن شهرستان پخش خواهد شد.

آینه دار گفت: هم اکنون برنامه‌های انتخابات در چهار کانال تلویزیونی مخصوص حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی روی آنتن و در حال پخش است که یک کانال برای حوزه انتخابیه بیرجند، خوسف و درمیان، یک کانال برای حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه، یک کانال برای حوزه انتخابیه فردوس، طبس، بشرویه، سرایان و یک کانال برای حوزه انتخابیه قائنات و زیرکوه در حال فعالیت است.

وی افزود: تبلیغات نامزد‌های مجلس شورای اسلامی در این کانال‌ها در زمان مجاز انجام می‌شود و هر شهرستان کانال حوزه خود را دریافت می‌کند که برخی از تلویزیون‌ها به طور خودکار به روز رسانی شده و برخی دیگر می‌بایست جستجو شبکه را انجام دهند و در استان ۹۸ درصد شبکه‌های رادیو تلویزیونی به صورت دیجیتال است و در حال حاضر ۸۰ درصد از این آمار این کانال‌های تبلیغاتی را دریافت می‌کنند.

مدیرکل صدا و سیمای استان با بیان اینکه این چهار کانال تبلیغاتی در خراسان جنوبی در تمام نقاط شهری قابل دریافت است گفت: در شهر دیهوک و بشرویه سطح پوشش کمتر است که ظرف یک یا دو روز آینده این مشکل رفع می‌شود.
آینه دار ادامه داد: آمادگی این را داریم که برنامه‌هایی که شهرستان‌ها در حوزه انتخابات تولید کردند را دریافت کرده و در صورتی که امکان پخش داشت آن را در کانال انتخاباتی حوزه انتخابیه شهرستان شان پخش کنیم.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور