معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: تمامی اجراهای چهاردهمین جشنواره تئاتر استان فیلمبرداری می‌شود و در بازه زمانی برگزاری، در فضای اینترنتی و مجازی برای عموم قابل مشاهده است.

سید علی زمزم روز سه‌شنبه بیان کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا، شرایط برگزاری چهاردهمین جشنواره تئاتر استان متفاوت از سال‌های گذشته است.

وی افزود: برای رعایت تمامی قراردادهای بهداشتی از حضور مخاطب جلوگیری شده و فقط در صورت امکان هیات داوران در اجرا حضور خواهند داشت.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: در صورت نبود امکان حضور داوران در اجرای زنده، داوری آثار به صورت فیلم انجام خواهد شد و برای در اختیار قرار گرفتن امکانات یکسان و مساوی برای تمامی گروه‌های حاضر در جشنواره، گروه تصویربرداری از نمایش‌ها از سوی ستاد جشنواره معرفی و برای همه گروه‌ها توسط یک گروه واحد، تصویربرداری انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: زمان و مکان تصویربرداری با هماهنگی گروه در بازه زمانی ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه امسال صورت می‌گیرد و نمایش فقط در بازه زمانی جشنواره در بسترهای اینترنتی برای عموم قابل مشاهده است.

وی با تاکید بر اینکه تمامی اصول بهداشتی توسط هنرمندان در مراحل مختلف تمرین و اجرا باید رعایت شود ادامه داد: همچنین نباید از بازیگر مشترک یا عوامل مشترک در گروه‌ها استفاده کرد تا با حفظ فاصله‌گذاری حبابی بین گروه‌های نمایش بتوان شاهد رعایت بیشتر موارد احتیاطی باشیم.

بنابر اعلام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، فراخوان چهاردهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی منتشر شد.

زمزم گفت: چهاردهمین جشنواره تئاتر استان ۲۸ تا ۳۰ آبان ماه ۹۹ برگزار می‌شود و برگزیدگان این جشنواره به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه خلق تجربه‌های نوین در عرصه هنرهای نمایشی با نگاه نو و خلاق و تاکید و تمرکز بر تولید و اجرای عمومی آثار از جمله اهداف این جشنواره است خاطرنشان کرد: گسترش دایره مخاطبان آثار نمایشی و نگاه به چشم‌انداز تولیدات یکساله هنرمندان تئاتر استان نیز در این جشنواره دنبال می‌شود.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: موضوع نمایش‌های حاضر در جشنواره آزاد بوده و ملاک انتخاب آثار، کیفیت آن است البته محورهایی همچون فرهنگ ایثار و شهادت، آسیب‌های اجتماعی، بهره‌گیری از مفاهیم و جلوه‌های تاریخ، فرهنگ و ادبیات غنی ایران و توجه به فرهنگ عامه و ارزش‌های بومی، تاریخی و ادبی استان مورد تاکید جشنواره است.

وی افزود: با توجه به مقارن شدن جشنواره با چهلیمن سالگرد دفاع مقدس، آثاری که به این موضوع بپردازند به صورت ویژه از سوی ستاد جشنواره و نهادها و ارگان‌های مرتبط تقدیر خواهند شد.

زمزم گفت: به گروه‌های راه یافته به جشنواره، براساس حجم دکور، لباس، تعداد بازیگران و عوامل اصلی نمایش و کیفیت آثار و به تشخیص ستاد برگزاری جشنواره تا سقف ۵۰ میلیون ریال به عنوان کمک هزینه پرداخت خواهد شد.

آخرین مهلت ثبت‌نام و تقاضای حضور در جشنواره ۳۰ مهرماه ۹۹ عنوان شده است و بازبینی آثار از ۲۰ آبان ماه آغاز خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای مطالعه فراخوان چهاردهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی به سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی khj.farhang.gov.ir مراجعه کنند.