چهارمین سوگواره تعزیه استان همزمان با ٣ تا ۴ آبان ماه جاری به میزبانی شهرستان سرایان برگزار و با تقدیر از گروه های برتر به کار خود پایان داد.

آیین اختتامیه چهارمین سوگواه تعزیه استان با حضور مسئولین استانی و شهرستانی و خیل عظیمی از عاشقان اهل بیت در محل حسینیه سیدالشهدا علیه السلام شهرستان سرایان برگزار شد.

در این مراسم مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه با زبان هنر باید به نکوداشت، ترویج و توسعه فرهنگ، معارف عصمت و طهارت(ع) پرداخته شود،هنرمندان تعزیه را در انتقال مفاهیم و ارزشهای نهضت کربلا را طی چند قرن اخیر بسیار موثر دانسته و آنها را شایسته تقدیر برشمرد.

وی یکی از برکات برگزاری مراسم های سوگواری اباعبدا… الحسین (ع) زنده نگه داشتن اسلام و آموزش اسلام ناب محمدی به کودکان و نوجوان برشمرد و بیان داشت:تعزیه از جمله عزاداری های مقدسی است که با هنر نمایش تلفیق شده و مصیب های وارده بر امام حسین (ع )،یاران با وفایش و خانواده آن امام مظلوب را به زیباترین وجه به تصویر می کشد و تاثیر گذاری آن بر افراد جامعه بسیار زیاد است.

ناصر نبی زاده ضمن ارج نهادن به زحمات برگزار کنندگان این سوگواره تصریح کرد:امیدواریم با اجرای چنین برنامه هایی گام مثبتی در جهت هنر فاخر تعزیه در استان خراسان جنوبی و شهرستان سرایان برداشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کنگره استانی ٢ هزار شهید خراسان جنوبی امسال نیز در استان برگزار می شود، گفت:این کنگره بزرگترین رویداد فرهنگی است که تمام مجموعه‌های فرهنگی و هنری وظیفه خود می‌دانند تا با تمام توان از این کنگره حمایت کنند و در این راستا هنرمندان استان نیز باید دین خود را نسبت به مقوله ایثار و شهادت ادا کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بر مشارکت بیش از پیش هرمندان در این زمینه تاکید کرد و تصریح کرد: تمام برنامه های فرهنگی و هنری استان متاثر از این کنگره و برنامه بزرگ فرهنگی است و امیدواریم به بهترین نحو برگزار شود و در این راستا این اداره کل در سال جاری تجلیل و تقدیر از مقام شهید و شهادت را در تمام برنامه های فرهنگی و هنری خود قرار داده است.

در این مراسم همچنین سرپرست فرمانداری شهرستان سرایان با اشاره به جایگاه این شهرستان در هنر تعزیه، خواستار حمایت بیشتر از سوی متولیان فرهنگی شد و افزود:نباید به تعزیه تنها به‌ عنوان یک مراسم مذهبی نگاه کرد بلکه باید با برنامه‌ریزی بهتر شرایط پیشرفت این هنر مذهبی را فراهم کنیم.

ابراهیم رسولی مقدم با بیان اینکه آیین تعزیه و شبیه خوانی در قلب و جان مردم جای دارد تصریح کرد: این شهرستان یکی از پایگاه های باسابقه در برگزاری سوگواره تعزیه است و باید این داشته فرهنگی با کمک دستگاه های متولی حمایت و توسعه یابد.

در ابتدای این جلسه همچنین محمود رمضانی سرپرست معاونت فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی و مدیر اجرایی این سوگواره با اشاره به اینکه ٢١ مهرماه جاری ،آخرین مهلت برای ارسال آثار به این سوگواره بود، تا آخرین مهلت ثبت نام ٢٢ گروه تعزیه استان در این سوگواره ثبت نام کردند که در پایان ۵ گروه تعزیه استان،گروه ابوذر روستای سرند،گروه علمدار آرین شهر ،گروه سیدالشهدای روستای افین زیرکوه،گروه عاشقان اهل بیت شهرستان بیرجند و گروه تعزیه خوانی قمر بنی هاشم علیه السلام شهر سه قلعه به بخش نهایی این سوگواره انتخاب شدند که اجرای گروه های راه یافته همزمان با ٣ تا ۴ آبان ماه جاری به میزبانی شهرستان سرایان برگزار شد.

در پایان از این مراسم از سرپرستان ۵ گروه پایانی با اهدا تندیس،لوح تقدیر و هدیه نقدی با حضور مسئولین استانی و شهرستانی تقدیر بعمل آمد.