مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: محدودیت صادرات چهار قلم کالا  از گمرک ماهیرود استان به افغانستان رفع شد.

محدودیت های صادراتی در گمرک ماهیرود بیشتر در بخش سوخت مشکل ایجاد کرده بود که از روز گذشته با رفع محدودیت ها، ۴۰ کامیون به افغانستان از این گمرک خارج شدند. 
وی افزود: البته رانندگان ترجیح می دهد که تعطیلات روزهای پایانی ماه صفر از مرز خارج نشوند، لذا بعد از تعطیلات، تردد کامیون ها به روال عادی برمی گردد. 
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی یادآور شد: در زمان منع صادرات، کالاهایی از جمله سیمان، کاشی و سرامیک در منطقه ویژه و بازارچه ماهیرود انبار شده بود که اکنون برای صادرات آن مانعی وجود ندارد. 
۲۵ شهریور امسال گمرک افغانستان واردات چهار قلم کالا شامل مواد نفتی، سیمان سیاه، آهن ، کاشی و سرامیک را از گمرک فراه هم مرز با ماهیرود خراسان جنوبی ممنوع کرد. 
بعد از گذشت حدود ۵۰ روز از دیروز این محدودیت ها برطرف و ورود و خروج از این معبر مرزی به حالت عادی بازگشته است. 
مرز ایران و افغانستان حدود ۹۴۵ کیلومتر است که ۴۶۵ کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان خراسان جنوبی قرار دارد و از چهار بازارچه مرزی استان با این کشور همسایه فقط بازارچه ماهیرود فعال است.
این بازارچه در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر بیرجند و در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شهر سربیشه قرار دارد، این بازارچه با شهر فراه مرکز استانی به همین نام در افغانستان ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد.
فعالیت بازارچه ماهیرود از تیرماه ۸۸ همزمان با شروع فعالیت گمرک مرز رسمی ماهیرود آغاز و جایگزین بازارچه مرزی میل ۷۳ در استان شده است.