معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تسهیلات مورد نیاز ساخت مسکن در محلات بازآفرینی شهری به بانک ابلاغ شده است و مردم می توانند برای دریافت آن مراجعه کنند.

محمد پژمان شامگاه دوشنبه در حاشیه سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی’گفت : اولویت اول با انبوه ساز است ولی سایر متقاضیان نیز می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.
وی گفت: از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی اقدام ملی، ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده ساخته می شود که زمین های مورد نیاز فراهم خواهد شد و امیدواریم امسال در بسیاری از نقاط کشور ساخت این واحدها شروع شود تا حداقل در مدت دو سال بتوانیم به اتمام برسانیم.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران سقف تسهیلات اعطایی ساخت مسکن در محلات بازآفرینی شهری را برای کلانشهرها و مراکز استان ها ۵۰ میلیون تومان و برای بقیه شهرها ۴۰ میلیون تومان با سود ۹ درصد عنوان کرد.
وی گفت: از بانک مسکن تعهد گرفته شده، چنانچه متقاضی تمایل به افزایش درصد سود داشته باشد تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان و اگر از فناوری نوین در ساخت مسکن استفاده کند تا ۱۱۰ میلیون تومان هم تسهیلات پرداخت شود.
پژمان ادامه داد: یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از پایان سال گذشته به پروژه های بازآفرینی شهری در سطح کشور اختصاص یافت و برای این میزان اعتبار حدود یک هزار و ۴۰۰ پروژه در سطح کشور پیش بینی شده که عملیات اجرایی برخی از این پروژه ها شروع شده است.
وی گفت: برخی پروژه های نیمه تمام نیز با این اعتباری که اختصاص یافته است، امسال به بهره برداری می رسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت موضوع بازآفرینی شهری گفت: ۱۴۰ هزار هکتار از شهرهای کشور با جمعیت ۲۰ میلیون نفر در محدوده بازآفرینی شهری قرار دارند.
وی تصریح کرد: نوسازی این بافت ها کار ظریف و پیچیده ای است چون قرار نیست مردم را از خانه هایشان بیرون و بعد منازل را تخریب کنیم بلکه هدف این است تا مردم محور کار باشند.
پژمان با اشاره به ماهیت اجتماعی بازآفرینی شهری افزود: شرط موفقیت این طرح استقبال و همکاری مردم است تا از تسهیلات و امکانات پیش بینی شده استفاده کنند و کار به سرانجام برسد.
وی گفت: هر سلول از خانه های مردم که در بافت فرسوده نوسازی شود یک پروژه بوده ولی در بعضی بخش ها نیاز است خدمات و امکانات برای مردم آماده شود.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با تاکید بر اینکه کمبود خدمات یکی از نقیصه های محدوده بافت های فرسوده و ناکارآمد است گفت: امید است با اجرای پروژه های جدید بتوانیم شرایط خدماتی این محدوده ها را بهتر کنیم.
وی مشکل عمده در بافت های ناکارآمد و فرسوده را مسکن عنوان کرد و افزود: در این خصوص نقش مردم بسیار مهم و کلیدی است و رسانه ها نیز می توانند در تشویق مردم کارساز باشند.
پژمان اعطای ودیعه مسکن برای مدتی که شخص مجبور به ترک منزل خود باشد را یکی از حمایت ها در ساخت مسکن جدید برای بافت های ناکارآمد و فرسوده برشمرد و گفت: همچنین تسهیلات با سود ۹ درصد برای ساخت منزل در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و شهرداری ها نیز بدون عوارض یا با تخفیف عمده پروانه صادر می کنند.
وی با بیان اینکه هرچه زودتر مردم اقدام کنند دولت هم بیشتر اشتیاق پیدا می کند اضافه کرد: در حال حاضر کار ما سخت است به خاطر اینکه در مقطعی برخی اقدامات نسنجیده موجب آزردگی و تضعیف اعتماد مردم شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اختلال در وعده ها موجب تردید در مردم شده اما این مقداری که امروز به مردم وعده داده می شود واقعی است و اگر امروز کشور در تنگنای منابع مالی نبود شخص رئیس جمهوری علاقه مند بود که در بازه زمانی کوتاه آنقدر تسهیلات به مردم بدهد تا با مشارکت مردم کار را به سرانجام برسد.
وی با ابراز امیدواری از اینکه در شهر بیرجند برای سال ۹۸ حداقل بین یک هزار تا ۲ هزار پروژه در بافت های فرسوده و ناکارآمد اجرایی شود گفت: امیدواریم با کمک شهرداری و مردم بتوانیم در اراضی خریداری شده واحد مسکونی جدید احداث کنیم.
پژمان گفت: برای شهرهای دیگر استان هم در سفرهای بعدی به صورت واضح تر و بر اساس علاقه مندی مردم پروژه تعریف می شود.
خراسان جنوبی یکهزار هکتار بافت فرسوده ناکارآمد، سکونتگاه غیررسمی و بافت تاریخی دارد که ۹۰ هزار نفر معادل ۳۰ درصد جمعیت شهری در این محلات ساکن هستند.
وزیر راه و شهرسازی ظهر (دوشنبه) با هیات همراه برای افتتاح و کلنگ زنی ۲۰ طرح با اعتبار ۶۷۰ میلیارد تومان وارد خراسان جنوبی شد.
محمد اسلامی در این سفر یک روزه در بیرجند مرکز استان حضور داشت و معاونان وی به شهرستان های نهبندان، طبس، فردوس و درمیان سفر کردند.