معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه نوآوری و نیروی انسانی بیشتر از داده‌های فیزیکی ارزش دارد، گفت: امری که باعث می‌شود اقتصاد دانش بنیان شود محیط است.

سورنا ستاری، امشب ۱۷ دی، در شورای اداری خراسان جنوبی اظهار کرد: اقتصاد دانش بنیان به معنای استفاده از اعتماد به نفس انسان‌ها است و اینکه انسان‌ها یاد بگیرند که از دانش خود چگونه بهره ببرند.

وی بیان کرد: عمده دروس دانشگاهی به درد ایران نمی‌خورد چرا که این دورس بومی نیست. 

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر در حوزه آموزش ۳۳ میلیون جوان و چهار و نیم میلیون دانشجو وجود دارد، تصریح کرد: در طول تاریخ ایران هیچ وقت در حوزه آموزش مانند امروز خرج نکرده‌ایم.

ستاری ادامه داد: افراد بزرگ به واسطه هزینه‌ها بالا نیامده‌اند و انسانی که سختی نکشیده باشد به هیچ جایی نمی‌رسد.

وی افزود: اقتصاد نفتی به ما می‌گوید همه چیز با پول درست می‌شود و دانش را می‌توان با پول خرید اما باید بدانیم هیچ کشوری بر پایه منابع زیرزمینی رشد نکرده است و هیچ بچه پولداری نمی‌تواند تنها به واسطه پول خود کارآفرین نمونه باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه کارآفرینی باید یک ارزش در استان باشد، اظهار کرد: تا طراحی نباشد صنعت پا نمی‌گیرد و امری که باعث می‌شود اقتصاد دانش بنیان شود محیط است.

ستاری با اشاره به اینکه اتفاقی که قرار است در شرکت‌های دانش بنیان بیفتد نیاز به یک محیط و اکوسیستم دارد، افزود: مهم این است که استان تصمیم بگیرد در حوزه دانش بنیان به جوانان خود کمک کند.

وی با اشاره به اینکه آن چیزی که باعث کار کردن جوانان می‌شود این است که آنان بدانند تغییری ایجاد خواهند کرد، خاطرنشان کرد: هدف ما پرورش انسان‌های با اعتماد به نفس بالا برای اینکه بتوانیم جهت اقتصاد خود را تغییر کنیم، است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور بیان کرد: گردش مالی زعفران کشور ۹ میلیارد دلار است و ۹۵ درصد زعفران دنیا را تولید می‌کنیم و ظرفیت‌های این اسنان بالا است.

ستاری با اشاره به ظرفیت نیروی انسانی این استان، ادامه داد: وظیفه دانشجویان و اعضای هیئت علمی حل مشکلات استان است و مشکلات استان باید در داخل استان حل شود چرا که مشکلات وقتی حل می.شود که افراد داخل استان برای حل مشکلات استان فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه بخش خصوصی در پژوهش باید وارد شود، افزود: دانشگاه‌ها باید بدانند بیش از ۱۴ تا ۱۵ درصد نباید متکی به دولت باشند. 

معاون علمی و فناوری رییس جمهور بیان کرد: کسب و کارهای جوانان نباید بسته شود و همچنین شرکت‌های دانش بنیان را کسی حق ندارد ببندد.

ستاری با بیان اینکه فرهنگ بودجه دولتی باعث می‌شود فرهنگ و ماهیت کارآفرینی سرکوب شود، تصریح کرد: محیط کارآفرینی باید بر استان حاکم شود. 

وی ادامه داد: باید محیط ارزش دادن به نیروی انسانی فراهم شود تا افراد بتوانند تاثیرگذار باشند و قطعا مصوباتی که تصویب می‌شود پیاده سازی و اجرا خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه نوآوری و نیروی انسانی بیشتر از داده‌های فیزیکی ارزش دارد، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های استان باید محور حرکت جوانان استان شوند.